AB’de Bir İlk: Türklerin Sepetindeki Altcoin Duyurdu!

Türkiye’de ilgi gören popüler altcoin projelerinden biri olan Polygon (MATIC) ekosistemine yönelik önemli bir gelişme yaşandı. Polygon tabanlı bir proje, Avrupa Birliği’nde (AB) düzenlenmiş ilk stablecoin olan EUROe’yi duyurdu. İşte detaylar…

Avrupa Birliği’nde düzenlenmiş ilk stablecoin ortaya çıktı

Fintech şirketi Membrane Finance ve Alman Gaia-X entegratörü deltaDAO, GEN-X ağının ana yerleşim belirteci olan AB tarafından düzenlenen ilk ve tek tam rezervli stablecoin olan EUROe yapmak için ortaklık kurdu. GEN-X, Avrupa AI ve veri altyapısı girişimi Gaia-X için özel olarak tasarlanmış Polygon Supernets ile oluşturulmuş bir Web3 ekosistemidir. Ortaklık, Web3 ekosisteminin ve Gaia-X katılımcılarının EUROe’deki GEN-X ağındaki yapay zeka, veri ve altyapı hizmeti işlemlerini geleneksel ödeme ağlarının maliyetinin çok altında Blockchain’de neredeyse anında gerçekleştirmesini sağlıyor.

EUROe, AB’de FIN-FSA tarafından bir Elektronik Para Kurumu (EMI) olarak tescil edildi ve bir EUROe her zaman bir Euro karşılığında kullanılabilir. Ayrıca, daha hızlı ve daha ucuz uluslararası ödemeler sağlamak için iş operasyonlarının bir parçası olarak uygulanabilir veya otomatik ve programlanabilir Euro cinsinden değer transferlerine izin vermek için Gaia-X ile ilgili herhangi bir uygulamaya entegre edilebilir.

AB’deki Bitcoin ve altcoin düzenlemeleri önem taşıyor

EUROe kullanılarak, sınır ötesi çözüm süreci çok daha yalın ve daha uygun maliyetli hale gelir, üçüncü şahıs risklerini ve aracılara olan ihtiyacı azaltır. Bu, katılımcıların çok sayıda ödeme sağlayıcısı kullanması gerekmediğinden, ağa yerel olarak entegre olan uygulamaların yüksek derecede birlikte çalışabilirlik ile yerleşmesini sağlar. deltaDAO’nun kurucu ortağı Kai Meinke’ye göre, EUROe’yu GEN-X ağına entegre etmek, tüm katılımcılara platform çözümlerine kıyasla rekabet avantajı sağlıyor.

AB tarafından düzenlenen tek stablecoin olan EUROe, kripto varlıklar için şimdiye kadarki en katı düzenleyici çerçeve olan yaklaşan Avrupa MiCA mevzuatından önce pazardaki rekabet gücünü geleceğe hazırladı. MiCA’nın yalnızca AB’deki stablecoin düzenlemelerini uyumlu hale getirmesi değil, aynı zamanda küresel düzenleyici ortamı da etkilemesi ve yapay zeka ve veriler için Avrupa pazarına doğru dev bir adım daha atması bekleniyor.

Polygon ağı geniş çapta kullanılıyor

GEN-X ve düzenlenmiş, Euro destekli bir stablecoin’in uygulanması, bu teknolojinin ithalatını vurgulayan bir Avrupa veri pazarının etkinleştirilmesinde olumlu bir gelişmedir. Bu tür kullanım örnekleri, sorumlu inovasyonun faydalarının altını çiziyor. Pozitif düzenleyici “korkuluklar” yalnızca sektöre daha fazla fayda sağlayacak ve bu teknolojinin gelişmesine izin verecektir.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Polygon Labs, Polygon protokolleri için Ethereum ölçeklendirme çözümleri geliştirir ve Web3 için ölçeklenebilir, güvenli ve sürdürülebilir Blockchain altyapısı sağlamak üzere diğer geliştiricilerle işbirliği yapar. Protokol takımları, büyük Web3 projeleri ve kuruluşları tarafından geniş çapta benimsenen katman 2’leri, side-chain’leri, hibrit zincirleri ve veri kullanılabilirliği protokollerini içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir