Bitcoin Fiyatı Aniden Pump Gördü! İşte Nedeni

Bitcoin fiyatı, devam eden bir bankacılık krizinin ortasında bir artış yaşadı. Kripto para biriminin fiyatı, yatırımcılar ve traderların ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımlarını askıya alacağını veya muhtemelen oranları düşüreceğini ummasıyla 28.000 doları aşmıştı. Şimdi ise BTC, yaklaşık 10 dakika içerisinde 200 dolarlık bir yükseliş gördü. İşte detaylar…

Bitcoin fiyatı aniden yükseldi

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, Türkiye saati ile 14:55’te 27.743 dolardan işlem görüyorken 15:05 sularında 27.957 dolara kadar yükseldi. Piyasa değeri ile en büyük kripto para, yazım itibariyle 27.917 dolardan işlem görüyor. BTC’nin ani sıçraması aşağıdaki grafikte de görülebilir:

Bu sırada, BTC’nin yükselişinin ardında bazı sebepler var. Ekonomist Robin Brooks bu konuyu, Bitcoin patlamasını tartıştı. Bitcoin’in kazancının doğal özelliklerinden kaynaklandığını reddetti. FED’in diğer varlıkları destekleyerek daha “güvercin” davrandığı için BTC’de yükseliş gördüğümüzü iddia etti. IFF ekonomisti, Bitcoin’in Fed kararlarına tepki olarak dalgalanan diğer balon varlıklara benzer şekilde işlem gördüğünün altını çizdi.

Ekonomist, Bitcoin için “balon” dedi

Brooks daha önce Bitcoin’in öngörülemez doğasından bahsetmiş ve onu FED’in artan faiz oranları konusunda ciddileştiğinde çökecek bir balon varlığı olarak tanımlamıştı. Bir değer koruma işlevi, çeşitlendirme avantajları ve temettü eksikliğine işaret ederek Bitcoin’e yönelik beklentileri sorguladı. Brooks, inançlarına yönelik eleştirilere yanıt olarak, sonraki bir tweet’te duruşunu sürdürdü. Bitcoin’in değerindeki mevcut artışın, daha güvercin bir Fed pozisyonuna ilişkin piyasa beklentilerinden kaynaklandığını belirtti. Yani ekonomiste göre Bitcoin, FED’in politikalarının “kaprislerine” tabi olan başka bir balon varlığı olarak karşımıza çıkıyor.

Dave the Wave: Yeni bir yükseliş başlıyor

Diğer yandan, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere kripto para alanında ünlü bir analist olan Dave the Wave’e göre, kanıtlar, Bitcoin’in uzun vadeli önemli göstergeler yeşile dönerken yeni bir yükseliş dönemi başlattığını gösteriyor. Uzman, 137.000 Twitter takipçisine, eğer bir “bahis adamı” olsaydı, Bitcoin’in haftalık hareketli ortalama yakınsama sapmasına (MACD) dikkat edeceğini söyledi.  MACD, bir grup hareketli ortalamanın yakınsamasını veya uzaksamasını izleyerek trend dönüşlerini belirlemeye çalışır.

Dave the Wave’e göre, MACD, şu an da dahil olmak üzere BTC’nin tarihinde altı kez; çok haftalık veya çok-aylık büyük rallilerden hemen önce pozitife döndü. Uzun vadede ünlü uzman, Bitcoin’i ABD doları yerine altın olarak fiyatlandırmanın fiyat performansını değerlendirmenin başka bir yolu olduğuna inanıyor. Yaklaşık 20 yıl içinde Bitcoin’in altınla aynı piyasa değerine sahip olacağına, yani 22 kat fiyat artışına sahip olacağına inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir