Leyleklerin 64 yıldır yuva yaptığı minare depremde yıkıldı

Çiçek Mahallesi Merkez Camisi minaresinin alemindeki yuva, baharın gelmesiyle yıllardır leylekleri konuk ediyordu. 1959 yılından beri aynı yuvayı kullanan leylekler, köyün de sembolü haline gelmişti.

Çiçek Mahallesi sakinleri, leyleklerin gelmesiyle her yıl aynı coşkuyu yaşarken Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki ilk depremde minare üzerinde duran leyleklerin yuvası yıkıldı. Aynı gün yaşanan Elbistan merkezli depremde ise minarenin bir bölümü daha ağır hasar aldı.

İnceleme sonrası tehlike oluşturacağı için minare ekipler tarafından tamamen yıkılınca, bu yıl bölgeye gelecek leylekler de yuvasız kalmış oldu.

Çiçek Mahallesi Merkez Cami İmamı Şaban Kirik, “Şu an minaremiz yıkık. Leylekler yarın bir gün gelecek. Yuvaları ve minaremiz yok. Ne yapacağız bilmiyoruz. Leylekler de gelince şaşıracak” dedi.

İlk depremde leyleklerin yuvalarının düştüğünü ifade eden Kirik, “Korktuk, koştuk. Düşen yuva, yolu tamamen kaplamıştı. Bir kamyona yakın çalı-çırpı hepsini taşımışlar, inşaat ustası gibi örmüşlerdi. Kaldırmak çok zor oldu. Kepçe vasıtasıyla taşıdık. Yoksa yuva çok büyüktü. Bir mimar gibi işlemişler. Rabbim nasıl bir özellik verdiyse öyle bir yuva yapmışlar” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir