Ukrayna: Rusya’nın saldırısında 8 kişi hayatını kaybetti

Ukrayna’nın Donetsk Bölge Valisi Pavlo Kirilenko, Rusya güçlerinin Pokrovsk kentine iki füze saldırısı düzenlediğini, saldırılarda beş sivil, iki kurtarma görevlisi ve bir askeri personelin hayatını kaybettiğini iddia etti. İki saldırının 40 dakika arayla gerçekleştiğini söyleyen Kirilenko, saldırıda dokuz polis ve bir askeri personelin de yaralandığını belirtti. Kirilenko, saldırılarda toplam yaralı sayısının 31 olduğunu açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Pokrovsk’ta yaşayan 58 yaşındaki Katerina isimli bir kişi, ilk patlamayı duyduğunda evde olduğunu ve saldırıdan kurtulduğunu aktardı. Aynı noktanın ikinci kez füzelerin hedefi olduğunu belirten Katerina, “Bir patlama sesi geldi ve gözlerimin önünde bir alev yükseldi. Yere düştüm. Gözlerim çok acıdı” diye konuştu. Bölgeden paylaşıldığı ifade edilen görüntülerde de arama-kurtarma ekiplerinin enkazda arama yaptığı, bir arabanın ve bir apartmanın zarar gördüğü görüldü.

‘HARKİV’DE 2 KİŞİ ÖLDÜ, 5 KİŞİ YARALANDI’

Ukrayna’nın Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andrey Yermak da Rusya güçlerinin Harkiv bölgesinin Kruhliakivka Köyü’nde gerçekleştirdiğini iddia ettiği saldırıda iki kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Harkiv Valisi Oleh Synehubov, saldırıda 45 yaşında bir kadın ile 60’lı yaşlarında bir erkeğin yaşamını yitirdi, beş kişinin yaralandığını belirtti.

ABD: RUSYA İLE DEVAM EDEN BİR BARIŞ MÜZAKERESİ YOK

Rusya-Ukrayna savaşı bir yılı aşkın süredir devam ederken, 5-6 Ağustos’ta Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen ve Rusya’nın katılmadığı ‘Ukrayna’ toplantısı hakkında ABD’den açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, dün düzenlediği günlük basın toplantısında, Çin’in Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen Rusya-Ukrayna krizi konulu toplantıya katılmasını ‘verimli’ olarak nitelendirdi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, basın mensuplarının soruları yanıtlayan Sözcü Miller, Çin’in Ukrayna’daki savaşın sona ermesinde rol oynamasının verimli olacağı konusundaki görüşlerini uzun zamandır dile getirdiklerini belirterek, ülkelerin doğrudan Ukrayna’dan bilgi almalarının önemli olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Toplantıyla ilgili bilgi paylaşmayan Miller, halihazırda Rusya ile devam eden bir barış müzakeresi olmadığını, Rusya’nın bunu reddettiğini savundu. Miller, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland’ın toplantı kapsamında Çin’in Avrasya İşlerinden Sorumlu Özel Temsilcisi Li Hui ile de kısa bir görüşme yaptıklarını aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x