Windows 11’in TPM sorunu görünüşe göre Microsoft Defender kaynaklı

Microsoft, her salı günü yaptığı gibi haftalık güncellemesini yayınladı. Yeni güncellemeler, her zamanki gibi, Windows 10’da güvenlik düzeltmeleri getirdi ve Windows 11‘de güvenlik düzeltmelerinin yanı sıra Moment 2 özellik güncellemelerini işletim sistemine ekledi. Ancak şaşırtıcı olmayacak şekilde bazı hatalar da bu güncellemelerle gelebiliyor.

Windows 11 sorunları bitmiyor

Daha önceki yakın tarihli güncellemelerde bazı kullanıcılar NVMe SSD hızlarında bir yavaşlama olduğunu, Wi-Fi ve mavi ekran hataları aldığını raporlamıştı. 28 Şubat’ta yayınlanan Windows 11 KB5022913 Moment 2 güncellemesinin ardından başlayan sorunlar arasında Windows 11‘in desteklenen bilgisayarlarda TPM’yi algılayamaması da bulunuyor.  Windows 11’in sistem gereksinimleri arasında olan TPM 2.0 mevcut ve etkin olmasına rağmen Windows Güvenlik uygulamasının Güvenlik işlemcisi ayrıntıları altında “Kullanılabilir TPM yok” dediği ortaya çıktı.

 

Bir başka sorun ise Microsoft’un halihazırda doğruladığı bir sorun ise Yerel Güvenlik Yetkilisi (LSA) hatası. Görünüşe göre Defender’ın son güncellemesi, etkin ve çalışır durumda olsa bile LSA’nın kapalı olduğunu gösteren yanlış bir mesaja neden oluyor. Windows 11, “Yerel Güvenlik Yetkilisi koruması kapalı. Cihazınız savunmasız olabilir.” şeklinde bir bildirim gönderiyor. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız buradaki geçici çözümü uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir