”Yalnız olmadığını bilmek iyi hissettirir”

Ailem Kocaeli Buluşmaları kapsamında klinik psikolog-yazar Beyhan Budak, Kocaelililerle bir araya geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğindeki  “Zor Zamanlarda Güçlü Olmak” konulu söyleşi Antikkapı’da gerçekleşti. Budak, ‘’İyi hissetmenin yolu var mı, iyi hissetmek için neler yapabiliriz, zor zamanlarda iyi hissetmek mümkün mü? Bunları konuşacağız. Birçok şey için kaygılanıyoruz ama kaygılandığımız şeylerin çok büyük bir kısmı hiç gerçekleşmiyor’’ dedi.

OLAYLARA DIŞARIDAN BAKMAK

‘’Özellikle hayatın zorlu zamanlarında küçük şeyler bile dayanılmaz kadar ağır gelebilir’’ diyen Budak, ‘’Böyle zamanlarda sadece hissettiklerine odaklanırsan, bu işin içinden çıkılmaz gibi hissettirebilir. Burada önemli olan bir ayrıntı var; diyelim ki zorlandığın bir konu var ve sen bunu çok ağır bir olay gibi yaşıyorsun. Hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor. Bu zorlandığın konu çabucak geçse de, her şey yolunda girse de sen hissettiğin kadar yıpranıyorsun. Yani o kurt sana hiçbir şey yapmayacak olsa da kurtla sanki aynı kafesteymişsin gibi etkileniyorsun. Bu kadar yoğun hissettiğin zamanlarda yaşadığın şeye dışarıdan bakmanı öneririm’’ ifadesine yer verdi.

 

BAZILARI SENİ SEVECEK BAZILARI SEVMEYECEK

Yoğun katılım gerçekleştirdiği söyleşide klinik psikolog Budak, ‘’İnsana kötü hissettiren, hayal kırıklığına uğratan şeylerden biri diğer insanlardır. Uzun zaman emek verdiğin, elinden gelen her fedakârlığı yaptığın insanlardan umduğun karşılığı bulamamak. Ya da sevdiğin kadar sevilmemek. Bunlar insanın canını acıtan şeylerdir. Ancak hayatın içerisinde kimse bize, biz iyi olursak herkes bize iyi olur ya da bizi sever diye söz vermedi. Ben her ne yaparsam yapayım, bazı insanlar beni sevecek, bazıları sevmeyecek. Beni sevmeyecek insanlar tarafından yaptığım iyilikler bile kötü niyetli olarak algılanabilir. Bu gerçeği kabul ettikten sonra insanların yaptıkları daha az yaralıyor. Kameranın açısını biraz genişlet. Genişletince, diğer insanları, onların dertlerini ve hatta geçmişte yaşanan dertleri fark edeceksin. Her ne yaşıyorsan yaşa, senin derdinin farklı bir versiyonunu şu anda ya da geçmişte birileri yaşadı ya da yaşıyor. Onlar da mücadele ediyorlar. Yalnız değilsin. Yalnız olmadığını bilmek iyi hissettirir’’ açıklamasını yaptı.

 

AİLEM KOCAELİ BULUŞMALARI

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü, milli-manevi değerlerimiz doğrultusunda, toplumsal gelişimi, aile olma/aile kalabilme süreçlerini destekleyen, kadın, aile ve çocuk temelli çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda bireylerin, fiziksel, ruhsal, sosyal yönden sağlıklı gelişimlerine destek olmak, toplumsal katılımı ve farkındalığı arttırmak amaçlı eğitim, seminer, söyleşi programları gerçekleştirmektedir. Kadın, aile ve çocuklarla ilgili söyleşiler ve diğer faaliyetler hakkında annesehir.kocaeli.bel.tr/uyekayit kayıt yaptırabilir, 318 27 25 nolu telefon bilgi alınabilir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x